Pregled procesa uvođenja eura u Hrvatskoj

U Republici Hrvatskoj 20. svibnja 2022. godine objavljen je Zakon o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Zakonom se uređuju pravila za uvođenje eura kao službene valute, pravila za preračunavanje, opskrba i zamjena gotovinskog novca iz kuna u euro, dvojni opticaj, dvojno iskazivanje, primjena načela neprekidnosti pravnih instrumenata, proračuni, financijski planovi, poslovne knjige, financijski izvještaji i porezi u procesu uvođenja eura. Kako bismo otklonili sve nedoumice oko uvođenja eura, BDO je pripremio pregled činjenica i detaljne upute.

Kada euro postaje službena valuta u RH?

Od 01. siječnja 2023. godine euro postaje službena valuta RH i tada prestaje postojanje sadašnje valute kune. To znači da u svim ispravama (uključujući i račune) te u svim pravnim instrumentima koji se donose, sastavljaju i izdaju nakon dana uvođenja eura, iznosi moraju navoditi u eurima.

Tada i Hrvatska narodna banka, umjesto objave tečaja kune u odnosu na druge valute, počinje objavljivati tečajnu listu za euro.

Također, svaki poslovni subjekt koji direktno posluje s potrošačima moći će se pridružiti inicijativi radi ispravnog preračunavanja i iskazivanja cijena. Stvaranje sigurnijeg okruženja za potrošače glavni je cilj inicijative. Poslovni subjekti moći će pristupiti Etičkom kodeksu koji će omogućiti pouzdano i transparentno uvođenje eura.

Pri zaštiti potrošača u ovoj situaciji važno je naglasiti kako je zabranjeno poslovnim subjektima, kreditnoj instituciji, kreditnoj uniji, instituciji za platni promet, instituciji za elektronički novac i pružateljima financijskih usluga pri uvođenju eura povećati cijenu robe ili usluge bez opravdanog razloga.

Opće pravilo za preračunavanje i zaokruživanje cijena

Preračunavanje i zaokruživanje cijena jedna je od stavki koja zabrinjava građane Hrvatske. Naime, pri preračunavanju kuna u eure primjenjivat će se puni brojčani iznos fiksnog tečaja konverzije.

Zaokruživanje iznosa vršit će se na dvije decimale. Ako je treća decimala manja od 5 tada druga decimala ostaje nepromijenjena, a ako je treća decimala jednaka ili veća od 5 tada se druga decimala povećava za broj. Primjer konverzije iznosa primjenom pretpostavljenog tečaja da 1 EUR iznosi 7,53450 HRK možete vidjeti u tablici.

Cijena u kunama

Cijena u eurima prije zaokruživanja

Cijena u eurima nakon zaokruživanja

69,99 kn

9,289269360 EUR

9,29 EUR

189,99 kn

25,2016006370 EUR

25,20 EUR

10 kn

1,327228084 EUR

1,33 EUR

0,03 kn

0,00398168 EUR

0,00 EUR

0,04 kn

0,00530891 EUR

0,01 EUR

 

Dvojno iskazivanje cijena

Razdoblje dvojnog iskazivanja cijena roba i usluga traje od 5. rujna 2022. godine do 31. prosinca 2023.godine. Tada se cijene moraju istaknuti u eurima i kunama kao i fiksni tečaj konverzije i to:

  • u poslovnim prostorijama na prodajnom mjestu, robi ili cjeniku,
  • na internetskoj stranici,
  • u obavijestima koje se potrošaču daju prije ili tijekom sklapanja ugovora izvan poslovnih prostorija i ugovora na daljinu,
  • u ponudi na trajnom mediju,
  • tijekom provođenja oglašavanja u bilo kojem obliku, kojim se nudi prodaja robe ili usluge i putem drugih oblika iskazivanja cijena.

Dvojno iskazivanje cijena ne odnosi se na oglašavanje putem radijskog programa i glasovnim porukama u ostalim oblicima oglašavanja. Iznimke postoje i kod prodajnih kanala kao što su automati, kiosci, štandovi i slično.

Svi koji izdaju dokumente prema krajnjem potrošaču moraju dvojno iskazati cijene: npr. trgovci, restorani, hoteli i slično. Osim na privatni sektor to se odnosi i na subjekte u javnom sektoru (npr. mirovine i računi za režije). Tijela državne uprave i poduzeća iz javnog sektora, primjerice u rješenjima o povratu poreza, poreznom dugu, potvrdama o isplati plaća državnim i javnim službenicima također se moraju držati dvojnog iskazivanja cijena.

Iznimno se dvojno iskazivanje cijena ne odnosi na potrošače koji djeluju kao suvlasnici stambenih zgrada ili predstavnici suvlasnika stambenih zgrada; u okviru političke aktivnosti i/ili političke promidžbe i/ili u okviru gospodarske djelatnosti izvan registrirane trgovačke, poslovne, obrtničke ili profesionalne djelatnosti.

Dvojni optjecaj valuta i iznimke

Dvojni optjecaj valuta, odnosno istodobno korištenje kuna i eura prilikom transakcija gotovim novcem, traje 14 dana od datuma uvođenja eura. Potrošači tijekom tih dana mogu plaćati gotovim novcem u kunama i eurima. U tom razdoblju primatelj plaćanja dužan je potrošaču koji je platio gotovim novcem u kunama ostatak novca vratiti u eurima.

Iznimke u dvojnom optjecaju su automati za igre na sreću, automati za zabavne igre te samoposlužni uređaji za prodaju roba i usluga koji mogu koristiti gotov nova u kunama ili eurima.

Važno je napomenuti kako bankomati i drugi samoposlužni uređaji u bankovnom poslovanju od dana uvođenja eura isplaćuju isključivo gotovo novac u eurima.

Nakon isteka tih 14 dana euro postaje jedino zakonsko sredstvo plaćanja.

Zamjena kuna za eure

Najranije mjesec dana prije dana uvođenja eura banke će početi s opskrbom za potrošače i poslovne subjekte, stambene štedionice, kreditne unije, institucije za platni promet, institucije za elektronički novac i pružanje financijskih usluga.

Zamjena gotovog novca iz kune u eure bit će moguća:

  • u roku od 12 mjeseci od dana uvođenja eura,
  • u bankama, poslovnicama FINE i Hrvatske pošte d.d. bez naknade,
  • do 100 novčanica kuna i do 100 kovanica kuna po jednoj transakciji,
  • zamjena gotovog novca kune uz polog na transakcijski račun u euru.

Ukoliko netko želi u jednoj transakciji zamijeniti iznad 100 novčanica i 100 kovanica tada banka može zaračunati naknadu.

Što će se dogoditi s pravnim aktima nastalim prije eura?

Na valjanost postojećih ugovora i druge pravne instrumente, u kojima se navodi nacionalna valuta, euro ne smije utjecati. To se odnosi na, primjerice: upravne akte, sudske odluke, ugovore, instrumente plaćanja s pravnim učinkom poput rješenja o ovrsi, vrijednosni papiri, instrumenti osiguranja plaćanja, isprave koje se izdaju u svrhu osiguranja tražbine.

Uvođenje eura ne daje pravo niti jednoj ugovornoj strani da jednostrano raskine valjani ugovor ili mijenja pojedine ugovorne odredbe. Ugovoreni iznosi u kunama smatrat će se iznosima u eurima uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje.

Promjene u računovodstvu

Promjene u računovodstvu do 31. prosinca 2022. godine sadrže nekoliko bitnih informacija. Godišnji financijski izvještaji i prijava poreza na dobit poduzetnika kod kojih je poslovna godina jednaka kalendarskoj godini navode podatke u kunama. Oni kod kojih je poslovna godina različita od kalendarske godine, a kada posljednji dan financijske godine nastupa nakon uvođenja eura tada se podaci navode eurima.

Poslovne knjige vode se u kunama i prema događaju u nekoj drugoj valuti. Obrazac za PDV za prosinac 2022. godine (ili tromjesečni) koji se predaje 20. siječnja 2023. godine iskazuje se u kunama. Što se tiče računa, oni izdani nakon 1. siječnja 2023. godine za isporuku u prosincu 2022. godine bit će izdani u eurima, ali će biti uključeni u PDV obrazac za prosinca u kunama.

Nakon 31. prosinca 2022. godine računovodstvena stanja preračunavaju se u euro uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje. Poslovne knjige od tada će se voditi u eurima i prema događaju u nekoj drugoj valuti.

Što s plaćama?

U vrijeme dvojnog iskazivanja valute poslodavac je dužan dvojno iskazati ukupan iznos isplaćen radniku na račun na ispravi o isplati plaće, naknadi plaće, otpremnine i drugih materijalnih prava uz prikaz fiksnog tečaja konverzije. Osim toga, poslodavac može i sve iznose navedene na potvrdama iskazati dvojno.

Obračun i isplata plaća (zaključno s plaćom za studeni 2022. godine) koja se isplaćuje u prosincu 2022. godine vrši se u kunama. Od 1. siječnja 2023. godine poslodavac je dužan visinu plaće i druge naknade preračunati u euro uz primjenu fiksnog tečaja konverzije.

Potrebna će biti i prilagodba informacijskog sustava za obračun plaća. Naime, u svrhu dvojnog iskazivanja Obrazaca prema Pravilniku o izmjenama i dopunama Pravilnika o sadržaju obračuna plaće, naknade plaće ili otpremnine potrebno je prilagoditi obračunske isprave za isplatu plaće odnosno naknade (obrazac IP1), za isplatu otpremnine (obrazac IO1), za neisplaćene ili djelomično neisplaćene plaće, odnosno naknade plaće (obrazac NP1) i za neisplaćene ili djelomično isplaćene otpremnine – obrazac NO1.