Održiva poslovna praksa glavni je cilj BDO pokreta za održivost

BDO je 2021. godine osnovao pokret za održivost. Glavni cilj nam je inspirirati, educirati i voditi nezaustavljivi pokret za održivu poslovnu praksu na našim tržištima. Želimo potaknuti sve članove BDO-a na pridruživanje kako bi saznali više o održivosti kao pojedinca, BDO profesionalca, ali i savjetnika klijentima.

Iznimno je važno što je našu inicijativu podržao i globalni izvršni direktor Keith Farlinger.

Na ovom putu ključ našeg uspjeha je angažman zaposlenika zato nastavljamo težiti pozitivnom utjecaju na naše ljude, zajednicu i okolinu. Težimo transformiranju poslovanja kako bismo odgovorili na izazove klimatskih promjena i društvene nejednakosti što je jedan od naših najvećih izazova.

Tri dimenzije djelovanja organizacija

Djelovanje organizacija u današnjem načinu poslovanja isprepleteno je s pitanjima zaštite okoliša, društva i upravljanja. Ove tri dimenzije više ne spadaju u kategoriju „lijepo ih je imati“ već su postale glavna odrednica organizacijske vrijednosti i učinka.

Čimbenici okoliša odnose se na utjecaj organizacije na okoliš i upravljanje okolišem. Utjecaj je usmjeren na poboljšanje ekološkog učinka organizacije. BDO ciljevi zaštite okoliša uključuju usklađenost sa svim relevantnim izvorima i propisima u nadležnosti te nastojanje da se naš utjecaj na okoliš svede na najmanju moguću mjeru i da se naše upravljanje okolišem poboljša. To može uključivati:

  • integriranje okolišnih pitanja u naše radne prakse,
  • smanjenje rizika i troškova za okoliš kroz redovitu procjenu našeg poslovanja i učinkovito korištenje inovativnih ekoloških tehnologija i praksi,
  • informiranje zaposlenika o primjenjivim ekološkim zahtjevima i ponašanjima,
  • suradnja s dobavljačima, izvođačima, partnerima i širim dionicima u vezi s najboljom praksom zaštite okoliša.

Društveni čimbenici odnose se na to kako organizacija upravlja odnosima s dionicima i stvara vrijednost za njih i njihov utjecaj na zaposlenike, kupce i zajednicu. Prihvaćanje različitosti i jednakosti sastavni su dio BDO kulture i naši ljudi su srž našeg poslovanja. Zato nastojimo stvoriti uključivu, raznoliku i empatičnu kulturu, kako unutar BDO-a tako i izvan. Želimo osigurati da se svi naši zaposlenici osjećaju sigurno, cijenjeno i autentično.

Dimenzija društvenih čimbenika je vrlo širokog spektra i uključuje:

  • zdravlje i dobrobit,
  • dostojanstvo i jednakost,
  • buduće vještine,
  • inovaciju boljih proizvoda i usluga,
  • zajednicu i društvenu vitalnost i
  • zapošljavanje.

Čimbenici upravljanja odnose se na filozofiju vođenja i upravljanja, prakse, politike, interne kontrole i prava dioničara organizacije, a uključuju sljedeće odrednice:

  • svrhu upravljanja,
  • kvalitetu upravnog tijela,
  • angažman dionika,
  • nadzor rizika i prilika i
  • etičko ponašanje.

Izvješćivanje o održivosti

Razvoj izvješćivanja o održivosti raste neviđenim tempom posljednjih mjeseci i godina. Prioriteti za zajednicu investitora kao i za razne razine vlasti postali su zahtjevi za objavu održivosti na globalno dosljedan način. Povijesno gledano, standardi izvješćivanja o održivosti objavljivali su se pod raznim imenima no većinom nisu bili obavezni za objavljivanje. To je dovelo do otkrivanja samo nekih informacija, odnosno pokazivanja aktivnosti samo u pozitivnom smislu bez navođenja negativnih dijelova. Takav princip doveo je do poziva za formiranje standarda objave održivosti zajednica.

Posljednjih godina investitori sve više traže informacije koje utječu na vrijednost poduzeća što nije nužno obuhvaćeno tradicionalnim financijskim izvješćivanjem. Vrijednost se sve više ocrtava u održivosti koja postaje cjenjenija. Brojni investitori izrazili su zahtjeve upravo za povećanom transparentnosti o održivosti u javnoj komunikaciji i promjenom vlastitih investicijskih politika. Takvi zahtjevi investitora i obveza koje su izradile brojne vlade zahtijevaju sudjelovanje entiteta širom svijeta. Neke od tih obaveza propisane su zakonima što će ubrzo neobavezno izvješćivanje o održivosti pretvoriti u obavezno.

Savjeti za pokretanje održivosti

Odbori kompanija prvotno trebaju razmotriti sljedeće početne korake:

  • educirajte ključne osobe zadužene za upravljanje i donošenje odluka,
  • napravite procjenu održivosti kako biste identificirali potrebne materijale za čimbenika održivosti,
  • identificirajte informacijske potrebe tvrtke, dionika i regulatora,
  • razvijte i povećajte izvješćivanje ovisno o potrebi,
  • napravite izvješće i
  • ponovno procijenite treba li poslovanje unaprijediti.

Objavljivanje izvješća o održivosti vjerojatno će se još razvijati i s vremenom će postati obavezni. U početku bi se moglo dogoditi da objavljivanje o održivosti bude kratko no s poboljšanjima će doći i do razvoja aspekta održivosti. Morat će doći do dogovora i razvijanja planova za rješavanje rizika i mogućnosti.

BDO je globalna organizacija i svojim primjerom želi ponuditi rješenje za izazove s kojima se mi i naš planet suočavamo te vam možemo pomoći na putu izvješćivanja o održivosti.

Ocjenjivat ćemo naše odgovorno poslovanje kroz utjecaj na okoliš, društvo i upravljanje. Ako uspijemo u svom naumu i dalje ćemo imati licencu za rad i dopuštenje za uspjeh, a ako ne poduzmemo potrebne mjere onda ugrožavamo zadržavanje zaposlenika i odnose s klijentima, tvrtkama i lokalnim zajednicama.

Osim toga, riskiramo reputaciju tvrtke s posljedicama za buduću ambiciju rasta kao i štetu okolišu ili zajednicama oko nas s obzirom da je naše poslovanje neizbježno povezano s društvenim i ekološkim utjecajem.